Ucuz et projesinde bir müjdeli haber daha

Geçtiğimiz günlerde Bakanlık tarafından açıklanan proje sonrasında BİM ve 101’de başlatılan ucuz et satışında vatandaş kısa sürede rafları boşalttı. Bu marketlerin yakınında bulunan kasaplar ürünlerini kısa sürede satmak adına fiyatlarını 3-4 lira indirdi.Et ve Süt Kurumu (ESK) geçtiğimiz cuma günü Türkiye’nin 81 ilinde mağazaları bulunan A101 ve BİM’de başlattığı ucuz et kampanyası büyük ilgi gördü. Vatandaşlar bu iki marketteki etleri kısa sürede bitirince raflar boş kaldı. Diğer yandan vatandaşlar, marketlerde boşalan rafların et ürünleriyle doldurulmasına tepki gösterdi. Gelen tepkiler üzerine bakanlıktan arzın artırılacağı yönünde açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, ucuz et kampanyamız başarıyla devam ediyor. Çok yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Gerek görüldüğü taktirde 6 bin ton arzı, 10 bin tona çıkarabiliriz” denildi.

KASAPLARDA SATIŞ İSTİYOR
ESK şu anda A101 ve BİM marketlerinde bir kilo kıymayı 29 TL, 1 kilo kuşbaşını 31 TL’den veriyor. A101 ve BİM marketleri aldıkları eti yarım kiloluk paketler şekilde vatandaşlara satışa sunuyor. Böylelikle ucuz ete daha da uygun bir fiyattan ulaşma imkanı sağlanıyor. Vatandaşlar ucuz et yemek için bu iki marketin yolunu tutunca, kasaplarda müşteri kaçırmamak adına fiyatlarında 3-4 liralık indirime gitti. İpar Et yaptığı açıklamada kıyma fiyatını 44 TL’den 41 liraya çektiklerini açıkladı. Karlarından feragat ettiklerini açıklayan yetkililer, ancak bu durum sürdürülebilir bir durum değil. Ucuz et satışı ateşi sönene kadar bu fiyatlarda devam edileceğini belirtti.Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ yaptığı açıklamada, her zaman ucuz et satılmasından yanayım ancak bunu kaliteyi bozmadan ve tüketinin damak tadını kaybetmeden yapmayı tercih ederim. Kurban bayramından bu zamana et fiyatlarında bir artış söz konusu değil. Bakanlığa bir rapor hazırlayarak piyasa analizi yapacağız. Biz de uygun fiyata et satışı yapmak istiyoruz. Yapılan bu projeye kasaplarda dahil edilmeli. Reyon kirası, elektrik parası da talep etmiyoruz. Bakanlıkla yapacağımız görüşmede ortak bir noktada buluşacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

BİM İCRA KURULU ÜYESİ GALİP AYTAÇ KONUŞTUGalip Aytaç yaptığı açıklamada, cuma günü başlayan ucuz et satışları beklentilerin çok fazlasıyla devam ediyor. Satışlar başlarken herhangi bir tahminimiz yoktu. Bu nedenle reyonlarda et kalmaması normal. ESK’ya durum hakkında bilgilendirme yaptık. Sonuçta bir tedarikçi kapasitesi var. Oluşan talebe göre reyonlardaki et miktarı artacak. Devlet bu işin arkasında duruyor. Sistemin bir hafta içinde rayına tamamen oturacağını düşünüyorum” dedi.

DİĞER MARKETLERDEN DE İNDİRİM BEKLİYORUZ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, ucuz et kampanyamız çok iyi gidiyor. Yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Diğer marketlerden de fiyatlarında indirime gitmesini bekliyoruz. Amacımız fiyatların stabil olması. Bunu yakalamamız durumunda vatandaşımız rahat bir nefes alacak” dedi.Be the first to comment on "Ucuz et projesinde bir müjdeli haber daha"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*